Po masowej strzelaninie w Las Vegas – znalezienie wspólnej płaszczyzny sterowania bronią

Widzieliśmy tak wiele masowych strzelanin – w kinach, kościołach, w nocnych klubach, w szkołach – że każdy kolejny epizod masowej rzezi Amerykanów wywołuje znużone poczucie déj? vu.1,2 Ale niektóre realia niedawnego masowego strzelania w Las Vegas, największej w historii współczesnej, może pomóc w produkcji akcji, a nie w paraliżu, który widzieliśmy od tylu lat. Tym razem jest niespotykany rozmiar zabijania. Wygląda na to, że pojedynczy, silnie uzbrojony mężczyzna był w stanie zabić co najmniej 58 osób i zranił prawie 500 kolejnych. Był nieprzeszkolony i niewykwalifikowany, ale mógł skierować swoje automatyczne i półautomatyczne pistolety o dużej mocy na tłum około 22 000 ludzi na festiwalu muzyki country Route 91. Wystrzelił tysiące amunicji na 32. piętrze hotelu, o ćwierć mili od miejsca koncertu. Ten 64-letni mężczyzna nie znał agendy politycznej, rasowej czy religijnej, a nie było historii o znanej chorobie psychicznej lub zachowaniu przestępczym. Ale użył swojego dużego arsenału broni, by zabijać i okaleczyć bardziej niewinnych Amerykanów niż ktokolwiek inny. Kilka lekcji wynika jasno z strzelaniny w Las Vegas. Po pierwsze, niewiele środków bezpieczeństwa w każdym obiekcie może ochronić przed atakiem spoza obiektu. Po drugie, łatwo dostępna nowoczesna broń o wysokiej mocy sprawia, że masowe zabijanie jest łatwe dla zdecydowanego zabójcy, nawet niedoświadczonego. Po trzecie, wielkość zabijania mogła być znacznie większa. Biorąc pod uwagę jego pozycję i siłę ognia, strzelec mógł zabić tysiące, gdyby nie odważny, skoordynowany atak ze strony wysoko wyszkolonego zespołu egzekwowania prawa w Las Vegas.
Przerażające, masowe robienie zdjęć przez jedną osobę w niedzielny wieczór spowodowało ogromny, natychmiastowy kryzys w zakresie zdrowia publicznego, stawiający ratowników na wysokim ryzyku, przytłaczające szpitale i zakłócające znaczną część opieki medycznej w mieście. Tysiące pracowników służby zdrowia pomogło poradzić sobie z przerażeniem, od personelu ratunkowego, przez zespoły urazów chirurgicznych, po personel OIOM, po specjalistów od patologii, którzy muszą zajmować się identyfikacją zmarłych. Wyniki będą bardziej potrzebne, aby pomóc osobom, które przeżyły z ranami postrzałowymi poprzez wyczerpującą rehabilitację fizyczną. I wiemy, że trauma taka jak ta masowa strzelanina wywoła emocjonalne cierpienie w nadchodzących latach.
Zapobieganie przyszłym masowym zabójstwom powinno zacząć się od utrudnienia w uzyskaniu półautomatycznej broni palnej, zwłaszcza tych, które można łatwo przekształcić w broń automatyczną. 3. Rząd federalny ściśle kontroluje broń w pełni automatyczną, ale wiele półautomatycznych broni można zmienić w w pełni zautomatyzowane karabiny maszynowe ich właścicieli. Częściowo w pełni automatyczne możliwości uzbrojenia sprawiały, że strzelec w Las Vegas mógł kosić setki niewinnych ludzi, a wciąż miał jeszcze tysiące amunicji. Jeśli broń półautomatyczna ma być nadal sprzedawana, należy ją wyprodukować w sposób uniemożliwiający jej przejście w tryb automatycznego strzelania. Powinny istnieć surowsze ograniczenia dotyczące rozmiaru magazynków do karabinów szturmowych i ograniczeń w zakupie ogromnych magazynów amunicji do tych rodzajów broni. Sprawdzanie w tle nie powstrzymało tego zabójcy, ale ściślejsze kontrole w tle mogą zatrzymać broń wojenną z rąk tych, którzy są mentalnie niestabilni.
Przez lata, zarówno pod rządami republikańskiej, jak i demokratycznej, Kongres bał się robić wszystko, by regulować broń, nawet te, które są przeznaczone do masowych strzelanin. Co trzeba zrobić, aby uzyskać jakieś działanie legislacyjne? Strzelanie 1000? 5000? Takie mega-horrory są teraz wyraźnie wykonalne. Ciągła akceptacja status quo jest nie do przyjęcia. Prawo wyborcze Kongresu w celu promowania większego zdrowia i bezpieczeństwa dla amerykańskiej opinii publicznej jest możliwe. Nasi obecni polityczni przywódcy najwyraźniej nie są skłonni do promowania jakichkolwiek form zapobiegania przemocy. A jednak nikt w Ameryce nie chce więcej masowych strzelanin.
Publiczny konsensus może mieć wpływ, nawet wbrew woli przywódców. W tym roku przekonaliśmy się, że wyłaniający się konsensus publiczny dotyczący dostępu do ubezpieczenia zdrowotnego pomógł powstrzymać kongresową próbę uchylenia ustawy o przystępnej cenie, pomimo determinacji przywódców partii. Być może wola ludzi może pomóc Kongresowi w podjęciu kroków w celu zapobiegania śmierci ze strony przemocy. Nasi liderzy mają obowiązek chronić zdrowie i bezpieczeństwo amerykańskich obywateli. Ale postęp będzie możliwy tylko wtedy, gdy będzie wynikiem konsensusu i współpracy. Jednym z obszarów potencjalnego konsensusu jest potrzeba badań nad tym, jak zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych z powodu przemocy związanej z bronią oraz jak zapobiegać masowym strzelaninom
[patrz też: ginekologia estetyczna, darmowe leczenie, psychologia ]
[więcej w: bonder piaseczno, prazolacid, buderhin ulotka ]