Zespół Pseudo-Red-Mana

Zespół czerwono-męski jest dobrze znaną reakcją rumieniową obejmującą górną część tułowia u pacjentów, którzy otrzymali wankomycynę1. Płukanie może być związane ze świądem i niedociśnieniem. Wydaje się, że jest spowodowane przez histaminę, inne mediatory lub samą wankomycynę. Teikoplanina jest nowym antybiotykiem glikopeptydowym o spektrum przeciwdrobnoustrojowym podobnym do wankomycyny, ale o bardzo długim okresie półtrwania. Nie wiadomo, czy wiąże się on z zespołem czerwono-męskim2. Zespół czerwono-męski pojawił się u kolejnego pacjenta po otrzymaniu teikoplaniny.
Pacjentem był 65-letni mężczyzna po czterokrotnej operacji pomostowania tętnic wieńcowych. Został zapisany w podwójnie ślepej próbie porównującej teikoplaninę i cefazolinę jako profilaktykę przeciw infekcjom pooperacyjnym. Kurs śródoperacyjny i pooperacyjny był nieskomplikowany. W piątym dniu pooperacyjnym stwierdzono, że pacjent ma rozlany rumień obejmujący obie ręce. Rumień zaczął się około 10 cm poniżej ramion i rozciągał się na nadgarstkach. Nie było żadnego blednięcia ani ciepła. Pełno było sporego obszaru pod jego zegarkiem. Jedynymi innymi lekami, które przyjmował, były kwas acetylosalicylowy i antyhistamina na zapalenie błony śluzowej nosa.
Początkowo rozważałem możliwość, że on miał syndrom czerwono-męski, ale on nie otrzymał wankomycyny, więc byłem dość zaintrygowany. Potem jego szlafrok wpadł mi w oko. Jasnoczerwona szata z frotte była zupełnie nowa. Pacjent nie był zgodny z instrukcjami producenta i nikt nigdy nie mył go w zimnej wodzie, aby usunąć rozmiar3. Czerwony barwnik z szaty zabarwił ramiona pacjenta, które wciąż były mokre od prysznica. Oszczędne tereny pokrywała tradycyjna szpitalna suknia i zegarek. W rzeczywistości coś, co wyglądało na rubor, było jedynie szatą lub . Teikoplanina została uniewinniona. Ostrzegam innych klinicystów, że nie umyte frotte szaty o odpowiednich kolorach mogą również prowadzić do pseudocyanosis, pseudojałości i pseudochlorosis. Najbardziej opłacalną formą profilaktyki w takich okolicznościach jest pranie w pralce.
Irving E. Salit, MD, CM, FRCP (C).
Toronto Hospital, Toronto, ON M5G 2C4, Kanada
3 Referencje1. Wallace MR, Mascola JR, Oldfield EC III. Zespół czerwonokrwisty: zapadalność, etiologia i profilaktyka. J Infect Dis 1991; 164: 1180-1185
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Teikoplanina: broszura badacza klinicznego. Cincinnati: Merrell Dow Research Institute, 1989: VI: 52-101.
Google Scholar
3. Instrukcje prania w szatach z frotte. Toronto: Hudson Bay Co., 1992: (dołączona etykieta).
Google Scholar
Powołanie się na artykuł (1)
[podobne: buderhin ulotka, ilona guzińska, mozarin ulotka ]